Contact | Hotels/Motels | Team Management

Show-Me State Games

June 7-10, 2018 July 20-22, 2018 July 27-29, 2018
Archery - 3D results

2017 SHOW-ME STATE GAMES
3D ARCHERY RESULTS
 
Male Youth 11-14 Score 12's
Gold Mason Fort, Fulton 371 7
Silver Nathan Hyde, Chadwick 316 5
Bronze Steven Brown, Sparta 279 2
  Mason Roller, Sparta 253 2
  Kohl Bush, Anabel 229 0
  Caden Roller, Sparta 209 2
  Eathan Glover, Macon 199 0
  Dylan McCarty, Macon 151 1
 
Male Young Adult 15-17
Gold Mark Houser II, Hannibal 428 18
Silver Tanner Johnson, Hallsiville 416 13
Bronze Matt  Spurling, Mexico 376 9
  Lucas Eisterhold, Jefferson City 359 5
  Matthew Andrews, Centralia 341 2
  Zak Bush, Anabel 312 5
  Brandon Allen, Owensville 294 4
  Mitchell Spurling, Mexico 213 0
 
Male Traditional
Gold Matt Cornman, Mtn View 382 9
Silver Jim Anderson, Perry 333 5
Bronze Edward Albers, Center 313 2
  Larry Goddert, Hannibal 268 0
  Jim Jolliff Jr, West Plains 224 0
 
Male Release
Gold Glen Olinger, Rocheport 410 15
Silver Matthew Warren, Moberly 406 11
Bronze Mark Winterbower, Mexico 402 10
  Larry Scholl, Syracuse 399 14
  David Ham, Mexico 385 7
  Richard Martin, Fulton 381 11
  Louis Nunley, Jefferson City 381 7
  Mike Andrews, Centralia 379 8
  Jeremy Liday, Columbia 361 9
  Spencer Barron, Moberly 349 6
  Daniel Martz, Columbia 340 5
  David Moore, Fulton 336 4
  Colten Barron, Moberly 333 5
  Glen Gallaway, Glasgow 331 5
  Jonah Gallaway, Glasgow 325 6
  Joshua Clark, Hallsiville 324 4
  Greg Yung, Salisbury 309 4
  Colby Palmer, Orrick 304 2
  Rolland Minor, Carrelton 302 5
  Kyle Graves, Trenton 296 2
  Tommy Bates, Norborne 281 4
  Delbert HENKE, Jefferson City 277 2
  Jeff Bush, Macon 257 1
  Dennis Bixenmah, Marceline 205 1
  Chris Howell, Shelbina dnf
  Joseph Parrish, Shelbina dnf
  Brandon Murphy, Meadville dnf
 
Male PeeWee 6 & under
Gold Carter Leake, Fulton 210 0
Silver Ethan Mercer, Chillicothe 199 0
Bronze William Brown, Bethel 163 1
  Cole Hartshen, Bevier 135 0
  Trace Knowles, Brookfield 78 1
 
Male Open Senoirs
Gold Paul Winterbower, Mexico 422 15
Silver Jerry Denker, Carrelton 414 13
Bronze Mark Houser, Hannibal 375 6
  Bob Brown, Norborne 366 10
  Robert Knowles, Laclede 361 5
  Rusty Wunderlich, Huntsville 338 4
  Ricky Powell, Clarksburg Dnf
 
Male Open
Gold Sean Johnson, Hallsiville 397 12
Silver Corey Gibson, Wheeling 397 10
Bronze Clinton Hammons, Salisbury 390 11
  Jim Washam, Moberly 387 8
  Vince Griggs, Hardin 378 7
  Greg Allen, St catherine 377 8
  TJ Knowles, Brookfield 375 6
  Paul Penrod, Moberly 374 9
  Will Phillips, Ashland 366 6
  Andrew Hoyt, Brookfield 364 8
  Nathan Followwill, Chillicothe 364 7
  Carl Mercer, Chillicothe 339 7
  Keith Roller, Sparta 325 4
  Shawn Evans, Ladonia 324 5
  Michael Brown, Sparta 313 2
  Brandon Walls, Ashland 308 3
  Jordan Robbins, Ladonia 292 2
  Gerald Davis Jr, Ladonia 287 3
  Nathan Yung, Salisbury dnf
  Clayton Wilt, Paris dnf
 
Male New Bowhunter
Gold Dennis Lunceford, Montgomery City 387 8
Silver Floyd Kennison, Shelbyville 364 6
Bronze Steve Rantz, Sparta 349 7
  Steve Coffman, Sparta 347 3
  Josiah Gordon, Salisbury 339 7
  Darren Harman, Carrelton 337 2
  Eric Leake, Fulton 336 4
  Robert Endicott, Carrelton 334 3
  Robbie Hunt, New Florence 332 2
  Monty Gordon, Salisbury 323 2
  Brenton Hyde, Chadwick 294 3
  Gabriel Peters, Columbia 266 2
  Andrew Lucas, Jacksonville 258 1
  Marty Peavler, New Cambria 185 0
 
Male Cubs 7-10
Gold Clayton Moore, Fulton 385 12
Silver Kaleb Ingram, Center 367 8
Bronze Adrian Bates, Norborne 354 5
 
Female Youth 11-14
Gold Kaci Persell, Trenton 315 4
 
Female Young Adult 15-17
Gold Marissa Abbey, Hannibal 309 2
Silver Kandace Inskip, Bevier 227 0
Bronze Alexis Leake, Fulton 220 1
  Jennifer Cowsert, Norborne 204 1
  Hannah Percell, Trenton 164 1
 
Female Traditional
Gold Sabrina Cornman, Mtn View 241 2
Silver Jessica Corbett, Florisant 159 0
 
Female Release
Gold Jessica Benner, Shelbyville 278 2
Silver Danyale Clark, Hallsiville 265 4
Bronze Cheryl Liday, Columbia 201 1
  Courtney Peavler, Macon 147 0
  Elizabeth Murphy, Meadville 136 0
  Sarah Faiola, Macon 101 0
 
Female PeeWee 6 & under
Gold Auburn Glover, Macon 159 1
Silver Brooklyn Knowles, Brookfield 18 0
 
Female Open Seniors
Gold Brenda Coulson, Bevier 207 1
 
Female Open
Gold Kristen Allen, St catherine 352 6
Silver Roxanne Knowles, Brookfield 351 7
Bronze Jessica hoyt, Brookfield 278 1
  Nicole Burke, Paris dnf
 
Female New Bowhunter
Gold Mary Denker, Carrelton 262 2
Silver Emmy Starr, Shelbina 262 0
Bronze Sarah Conley, New Cambria 204 3
 
Female Cubs 7-10
Gold Alyssa Flores, Shelbyville 325 6
Silver Alexandra Lucas, Jacksonville 316 3
Bronze Marilyn Mercer, Chillicothe 304 2
  Cheyenne Graves, Macon 282 3
  Emilie Peavler, New Cambria 262 3
  Emelia Flores, Shelbyville 189 1
  Cassie Murphy, Meadville 113 0