Contact | Hotels/Motels | Team Management

Show-Me State Games

June 7-10, 2018 July 20-22, 2018 July 27-29, 2018
Bowling results
2017 SHOW-ME STATE GAMES
BOWLING RESULTS
SINGLES
10U F 1 Katelyn Ashlock, Hallsville +130
  2 Savannah Gould, Columbia +52
11-12 F 1 Acadia Grouns, St James +64
13-14 F 1 Hannah Fryer, Rolla +70
  2 Bryanna Winfree, Washington +19
15-16 F 1 Brianna Gould, Columbia +46
  2 Dakota Wood, Doniphan +12
  3 Hannah Juengel, O' Fallon -9
  4 Shayla Wood, Doniphan -19
17-20 F 1 Heather Juengel, O' Fallon +36
  2 Samantha Oshel, Camdenton +15
39U F 1 Rachel Bohrer, Mexico +85
  2 Jessica Jacobs, Columbia -18
  3 Hannah Tennant, Columbia -21
  4 Cheryl Gibbs, Moberly -21
  5 Kenna  Rasmussen, Moberly -28
40-54 F 1-t Donna Hodge, Holts Summit +35
  1-t Dianna Lemons, Yukon +35
  3 Joanne Lewis, Jefferson City +21
  4 Carla Taylor, Mountain Grove -8
  5 Tania Cook, Harrisburg -9
  6 LeAn Stallcup, Bucyrus -13
  7 Karen Shelton, Bucyrus -35
  8 Andrea Steele, Mexico -51
55-59 F 1 Susan Honaker, Mexico -14
  2 Bonnie Griffin, Mexico -22
55-59 F 2 1 Charlotte Mesa, Bucyrus +96
60-69 F 1 Cathy Rouse, Mexico +51
  2 Marilyn Saler, Cabool +26
  3 Linda Prior, Curryville -45
  4-t Karen Tompkins, Columbia -49
  4-t Karen Winemiller, Russellville -49
60-69 F 2 1 Patricia Holmes, Warrensburg -40
70-79 F 1 Linda Thornhill, Columbia +12
  2 Bernita Bartel, Columbia -33
  3 Evelyn Dougherty, Boonville -64
80+ F 1 Dorothy Rasp, Kirkwood +39
  2 Patsy Niebruegge, Plato -113
10U M 1 Isaiah Smith, Ithaca +229
  2 Carter Gann, Rolla +173
11-12 M 1 Xavier Baylor , Rolla  +67
  2 Samuel Smith, Ithaca +27
13-14 M 1 Donald Grouns, St James -34
  2 Brendon Crabtree, Rolla -46
15-16 M 1 Mark Lee III, Columbia +116
  2 Harley Waller, Boonville +59
  3 Cameron Holmes, Warrensburg +48
17-20 M 1 Evan Holmes, Warrensburg +112
  2 Hunter Rohlfing, New Franklin +79
  3 Adam Davis, Boonville +15
  4 Andrew Curtis, Urbana +11
  5 Jacob Finn, Wheatland -73
  6 Ramon Fultz, Columbia -81
39U M 1 Richard Denker, Carrollton -58
  2 Jonathan  Leonard, Moberly -60
40-54 M 1 Steve Tennant, Columbia +85
  2 Carlton Miller, Columbia +53
  3 Derek Wood, Doniphan +8
  4 Michael Leyva, Fairview Hts +7
  5 David Jackson, Columbia -30
  6-t Tim Gould, Columbia -54
  6-t Heath Rohlfing, New Franklin -54
55-59 M 1 Ray Lutz,  -6
  2 Bob Carmody, St Charles -34
  3 Phillip Kurt Wagner, Columbia -138
60-69 M 1 Terry Whittier, Vandalia +26
  2 Robert Briggs, Rolla -55
  3 Tom Hayes, St Charles -72
70-79 M 1 Noah Leyva, Wentzville +89
  2 Ty Brewer, Eldon +18
  3 Robert Dougherty, Boonville -13
  4 Thomas Prior, Curryville -24
80+ M 1 Donald Lipka, Kirkwood -5
  2 Melvern Winter, Columbia -17
 
SINGLES - SCRATCH
Teen F 1 Bryanna Winfree, Washington 482
Adult F 1 Joanne Lewis, Jefferson City 588
  2 Rachel Bohrer, Mexico 528
  3 Andrea Steele, Mexico 515
Senior F 1 Susan Honaker, Mexico 534
  2 Candy Groes, Auxvasse 496
  3 Bonnie Griffin, Mexico 442
  4 Nancy Miller, Columbia 441
  5 Cathy Rouse, Mexico 423
Youth M 1 Andrew Neumann, Troy 398
Teen M 1 Cameron Holmes, Warrensburg 645
  2 Evan Holmes, Warrensburg 546
  3 Ramon Fultz, Columbia 459
  4 Brendon Crabtree, Rolla 374
Adult M 1 Jonathan  Leonard, Moberly 418
Senior M 1 Ray Lutz 686
  2 Robert Dougherty, Boonville 637
  3 Bob Carmody, St Charles 624
  4 Mark Neumann, Troy 576
  5 Tom Hayes, St Charles 564
 
PARENT / CHILD DOUBLES
10U 1 Robert Briggs / Carter Gann, Rolla +80
  2 Dylan and Noah Leyva, Fairview Hts +64
  3 Anastasia Brame / Maggie Heath, Doniphan +57
  4 Bill and Katelyn Ashlock, Hallsville  +44
  5 Noah Bequette, Fairview Hts / Terry Nash, Affton -253
11-12 1 Andrew and Mark Neumann, Troy +42
13-14 1 Bryanna and Patti Winfree, Washington -8
15-16 1 Angela and Shayla Wood, Doniphan +88
  2 Derek and Dakota Wood, Doniphan +56
  3 Tim and Brianna Gould, Columbia +23
  4 Hannah and William Juengel, O' Fallon -112
17-20 1 Bart and Samantha Oshel, Camdenton -20
  2 Hunter and Heath Rohlfing, New Franklin -30
 
DOUBLES
15-16 F 1 Shayla and Dakota Wood, Doniphan +46
39U F 1 Andrea Steele and Rachel Bohrer, Mexico -35
  2 Amanda Creason andJoanne Lewis, Jefferson City -44
  3 Kenna Rasmussen and Cheryl Gibbs, Moberly -54
40-54 F 1 LeAn Stallcup and Charlotte Mesa, Bucyrus +76
  2 Dianna Lemons, Yukon / Carla Taylor, Mtn Grove +33
  3 Karen Winemiller / Donna Hodge, Holts Summit -10
  4 Karen Shelton, Bucyrus / Patricia Holmes, Warrensburg -53
55-59 F 1 Bonnie Griffin and Susan Honaker, Mexico -15
60-69 F 1 Patsy Niebruegge, Plato / Marilyn Saler, Cabool -9
  2 Karen Tompkins and Linda Thornhill, Columbia -80
10U M 1 Thomas Pratz and Carter Gann, Rolla +159
17-20 M 1 Harley Waller, Boonville / Hunter Rohlfing, New Franklin +146
  2 Mark Lee and Ramon Fultz, Columbia +106
  3 Evan and Cameron Holmes, Warrensburg +70
  4 Jacob Finn, Wheatland / Andrew Curtis, Urbana +11
40-54 M 1 Carlton Miller and Phillip Williams Jr, Columbia +103
  2 Larry Hundley, Boonville / Heath Rohlfing, New Franklin +64
 
10U Mixed 1 Xavier Baylor, Rolla and Acadia Grouns, St James +45
13-14 Mixed 1 Hannah Fryer, Rolla / Donald Grouns, St James +28
15-16 Mixed 1 Brendon Crabtree, Rolla / Breann Creason +140
17-20 Mixed 1 Jasmine Simmons and Adam Davis, Boonville +140
39U Mixed 1 Brandon and Linda Bellinger, Jefferson City +3
  2 Steve and Hannah Tennant, Columbia -6
40-54 Mixed 1 David Jackson, Columbia / Tania Cook, Harrisburg +88
  2 Derek and Angela Wood, Doniphan +38
70-79 Mixed 1 Robert and Evelyn Dougherty, Boonville -61
80+ Mixed 1 Dorothy Rasp and Donald Lipka, Kirkwood -71
 
DOUBLES - SCRATCH
Adult F 1 Andrea Steele and Rachel Bohrer, Mexico 1080
  2 Joanne Lewis, Jeff City and Candy Groes, Auxvasse 880
  3 Cathy Rouse, Mexico and Jessica Jacobs, Columbia 832
Adult F 2 1 Faye Cope, Columbia and Cathy Rouse, Mexico 900
  2 Susan Honaker and Bonnie Griffin, Mexico 863
 
Teen M 1 Ramon Fultz and Mark Lee, Columbia 1065
Adult M 1 Ray Lutz and Phillip Kurt Wagner, Columbia 1136
 
Teen Mixed 1 Brendon Crabtree, Rolla / Breann Creason 905
Adult Mixed 1 Stephanie Wilkie, Columbia / Jon Walcott, Columbia 1202