Deadlines

Entries will continue to be accepted until July 11. On-site registrations will be accepted.

Sport Info


DATES:

Saturday, July 21, 2018.

All wrestlers must weigh-in at the competition site between 8:00-9:00 a.m.
Wrestling will begin at approximately at 10:00 a.m.


LOCATION:

Hearnes Center Main Arena (600 Stadium Blvd, Columbia MO)


ENTRY FEE:

$25 for pre-registered entries, due July 1.
$35 for entries after July 1 and on-site.


DEADLINE:

Pre-registered entries must be postmarked or received via the internet by July 1.  Registration will also be allowed the day of the event for an additional $10 charge.


CHECK IN:

All participants must check-in/register/weigh-in at the Hearnes Center Main Arena floor ("backstage" area behind the main arena floor, though the tunnels) between 8:00 and 9:00 a.m.


COMMISSIONER:

15 & Over - Brian Smith, (573) 882-0735 (w)
14 & Under - Mike Flanagan, (573) 446-0560 (h), (573) 446-7023 (w)


HOW TO ENTER:

Register Online: Show-Me State Games Online Registration - Wrestling

OR

Register by Mail:  To enter by mail, please complete a Show-Me State Games entry form and mail it along with payment to:

Show-Me State Games
1400 Rock Quarry Rd, Entrance 5
Columbia, MO 65211

Format/Rules

Ages 15 and Over

  • Competitors age is determined by their age on the day of the tournament.
  • Weight classes for all age groups will be determined after the weigh-ins have been completed.
  • Bullpen format will be used.
  • All age groups will wrestle throughout the day, dependent on success.
  • Age groups 15-17 and 18-29 will wrestle a 2-1-1 minute periods (Folkstyle rules).
  • The 30 & over age group will wrestle 3 - 1 minute periods (Folkstyle rules).
  • Overtime periods (sudden death - 30 seconds per MSHSAA rules)
  • One hour rest period not in effect.

 

Ages 14 and Under

  • Competitors age is determined by their age on the day of the tournament.
  • Bullpen format will be used.
  • Weight classes will be determined after weigh-ins have been completed. Weight variances will be 5 allowable pounds. Weight classes may be combined where a small number of entries exist. Maximum weight variance allowed will be 10 lbs. Heavyweight class will be by USA rules.
  • Age groups 8 & under and 9-10 will wrestle 3 - 1 minute periods.
  • Age groups 11-12 and 13-14 will wrestle 2-1-1 minute periods.
  • Overtime periods (Sudden death - 30 seconds per MSHSAA Rules)
  • One hour rest period not in effect.

Event Codes

Event Code Event Name
WR001Ages 8 & Under
WR002Ages 9 to 10
WR003Ages 11 to 12
WR004Ages 13 to 14
WR005Ages 15 to 17
WR006Ages 18 to 29
WR007Ages 30 & Over
WR008Ages 50 & Over
wr999test

Results

2018 Show-Me STATE GAMES
Wrestling Results
8 & Under Bracket A
1 Titan Suttenfield
2 DK Davis
3 Alonzour Pineiro
8 & Under Bracket B
1 Tyler Bell
2 Zane Myers
3 Levi Smith
8 & Under Bracket C
1 Mason Tuner
2 Joe Cromley
3 Josue Sifuntes
8 & Under Bracket D
1 Lexton Crane
2 Landon Komperda
3 Sam Leininger
4 Rovvan Bush
8 & Under Bracket E
1 Max Starkloff
2 Lyam Myers
3 Rowdy Miller
4 Peyton Johnson
8 & Under Bracket F
1 Dominic marchack
2 Jaxon Hooley
3 Hunter Wilson
4 Kemper Thomas
8 & Under Bracket G
1 Khloe Lundis
2 Groame Brown
3 Robert Sexauer
4 Luke Meeks
8 & Under Bracket H
1 Ethan Snyder
2 Grey Cizin
3 Oak Hayes
4 Jaxon Fincher
8 & Under Bracket I
1 Corben Wood
2 Grace Fields
3 Quenton Krewson
4 Cooper Minks
8 & Under Bracket J
1 Chance Hurrell
2 Chase Cook
3 Kaydon Jungermann
4 Cole Jackson
8 & Under Bracket K
1 Jace Keller
2 Corban Coleman
3 Blake Rife
8 & Under Bracket L
1 Liam Green
2 Brannon Wallace
3 Zaden Hunt
8 & Under Bracket M
1 Ozzie Turner
2 Brody Hansen
3 Logan Jackson
8 & Under Bracket N
1 Devon Montony
2 Dayton Walters
3 Weston Wilmoth
8 & Under Bracket O
1 Nicky Giacalone
2 Ryan Sharp
3 Garrett Davis
4 Rodney Ellingson
8 & Under Bracket P
1 Liam Davis
2 Carson Rooks
3 Christian Midcap
10 & Under Bracket A
1 Jordan Bell
2 Austin Stover
3 Tyler Dumas
4 Burgher
10 & Under Bracket B
1 Dalton Komperda
2 Kolton Carmichael
3 Eli Porter
4 Collin Pinkley
10 & Under Bracket C
1 Garrett Beane
2 Austin Brown
3 Perry Morgan
4 Zane Moreland
10 & Under Bracket D
1 Ryan Isringhauser
2 Caleb Frankenberger
3 Morgan Redcay
4 Akiva Trachenberg
10 & Under Bracket E
1 Chris Ankernman
2 Isaiah Harris
3 Nolan Laux
4 Brandon Brewer
10 & Under Bracket F
1 Riley Sumner
2 Hogan Benter
3 Korbin
4 Tyson Ahrens
10 & Under Bracket G
1 Anddrew Wisner
2 Donovan Walters
3 Evan Kileen
4 Teagan Patterson
10 & Under Bracket H
1 Ryan Rodriguiz
2 Grant Leininger
3 Kalder Candle
4 Jason Hager
10 & Under Bracket I
1 Landon McDowell
2 Chase Blattner
3 Amos Parks
4 Nick Redcay
10 & Under Bracket J
1 Rey Bryson
2 Rowdy Norron
3 Fischer Barr
4 Treston Duvall
10 & Under Bracket K
1 Bradi Lahr
2 Zachary Shirley
3 Ethan Shutt
4 Kolton Beauchamp
10 & Under Bracket L
1 Deagan Mitchell
2 Jayden Davis
3 Cole Aguirre
4 Blaine Cutis
10 & Under Bracket M
1 Jordan Fincher
2 Urijah Phillips
3 Davin Admire
10 & Under Bracket N
1 Griffin Morris
2 Olivre Burrows
3 Koden Bauer
4 Travis Shramek
12 & Under Bracket A
1 Hank Beuton
2 Andrew Griffin
3 Luke Meier
4 Austin Brown
12 & Under Bracket B
1 Payton Martin
2 Caluun Brown
3 Tyler Spicknall
12 & under Bracket C
1 Parker Lezerkinight
2 Landon Vassalli
3 Laudan Morring
12 & Under Bracket D
1 Conner Marshou
2 Aidan Schoen
3 Reign Creek
4 Dylan Hamm
12 & Under Bracket E
1 Parker Davis
2 Marco Dalakishzili
3 John Bleihdres
4 Brandon Ochs
12 & Under Bracket F
1 Brody Narron
2 Forest McMennes
3 Zeke Moreland
4 Nate Melvin
12  & Under Bracket G
1 David Gleason
2 Noah Gonzalez
3 Gary Colbert
4 Conn Jackson
12 & Under Bracket H
1 Troy Gustin
2 Evan Porter
3 Tyler Abell
4 Buzz Kerson
12 & Under Bracket I
1 Mavrik Murrey
2 Nicholas Allen
3 Trenton Singer
4 Tucker Bleibdrey
12 & Under Bracket J
1 Drake Perkins
2 Drake Jenkins
3 Jeriel Roias-Matta
12 & Under Bracket K
1 Keaton Belsha
2 Goye Stelloir
3 Isaac Fields
12 & Under Bracket L
1 Jackson Jones
2 Kaden Barnes
3 Adrian Reinhart
12 & Under Bracket M
1 Edgaar Hines
2 Aidyn Merchant
3 Austin Weazer
14 & Under Bracket A
1 Michael Martin
2 Forrest McMannes
3 Cole Griffin
14 & Under Bracket B
1 Dalton Coe
2 Jacob Huggans
3 Lucas Ahrens
4 Belle White
14 & Under Bracket C
1 Kyshin Isringhausen
2 Hayden Benter
3 Chane McKim
4 Hunter McAntee
14 & Under Bracket D
1 Corter McCallister
2 Ethan Barr
3 Dylan Reed
4 Spencer Cairns
14 & Under Bracket E
1 Evan Morris
2 Gavin Shoush
3 Gavin Chambers
4 Anthony Edison
14 & Under Bracket F
1 Jacob Barnes
2 Mark Harrell
3 Cole Eppb
4 Zachery Reinhard
14 & Under Bracket G
1 Aiden Neal
2 Hunter Jennings
3 Connor Detty
4 Lathon Wilcox
14 & Under Bracket H
1 Dominic Cahalan
2 Alex Doehrig
3 Ben Perkins
14 & Under Bracket I
1 Preston Wood
2 Landon Littleton
3 Jacob Wilcox
14 & Under Bracket J
1 Zach Redwire
2 Brady Littleton
3 Ty Shottey
4 Killiam Wilson
14 & Under Bracket K
1 Drew Doehrig
2 Gabe Hockel
3 Phoenix Pryor
4 Austin Baumhoer
14 & Under Bracket L
1 Clayton Hurley
2 Dyon Volland
3 Max Doehring
14 & Under Bracket M
1 Nathan Noda
2 Dakotah Courtney
3 Tai  Koyama
14 & Under Bracket N
1 William Berendzen
2 Kayden Owen
3 Camden Meeks
14 & Under Bracket O
1 Jimmy McGovern
2 Charles Riley
3 Everett Wood
4 Dore Donigan
14 & Under Bracket P
1 Beau Garrett
2 Hurley Jacobs
3 Brady Zimmerman
4 Tylor Burgah
14 & Under Bracket Q
1 Dakota Davis
2 Luke Triplett
3 Jacob Mullen
4 Makenna Lucas
15-17 Bracket A
1 Dillon Witt
2 Gavin Adams
3 Cody White
4 Bryce Edison
15-17 Bracket B
1 Ethan Moses
2 Owen Twaddle
3 Antonio Rizzi
4 Jason Strope
15-17 Bracket C
1 Connor Pinkley
2 Jonathan Coroama
3 Payton Moses
4 Thomas Hancock
15-17 Bracket D
1 Lucas Laux
2 Jackson Caswell
3 Cole Patten
4 Donoban Gaines
15-17 Bracket E
1 Thomas Schrader
2 Wyatt Cooley
3 Hunter Adams
4 Mikayla Whatley
15-17 Bracket F
1 Grant Garrett
2 Kannon Nowell
3 Reece Ault
4 Jacob Eyrard
15-17 Bracket G
1 Tyan Rothove
2 Aleksy Salaz
3 Gavin Robertson
4 Breya Brown
15-17 Bracket H
1 Drew Doehring
2 Joey Livigne
3 Chris Singleton
4 Joey Daniels
15-17 Bracket I
1 Andrew Huddleston
2 Austin Morrah
3 Adam Dilkinson
4 Caleb Deweese
15-17 Bracket J
1 Dametri Trotter
2 Freeman Reinholt
3 Ethan Reinholt
4 Marshatt Whitham
15-17 Bracket K
1 Randall Salez
2 Trent Schrader
3 Gage Ward
4 Jacob Westervelt
15-17 Bracket L
1 Kolin Thee
2 Andrew Beare
3 Blake Howard
15-17 Bracket M
1 Koa Grace
2 Kobie Blankenship
3 Colin McDonald
4 Lucas Lovellette
15-17 Bracket N
1 Ethan Smith
2 Ian Kilburn
3 Zachary Alexander
4 Kyle Cresswell
15-17 Bracket O
1 Tristan Morris
2 Blake Daher
3 Jacob Wicker
4 Colton Hannah
15-17 Bracket P
1 Vernell Hawkins
2 Kaiden Davis
3 Anthony Wilson
4 Parker Laudwig
15-17 Bracket Q
1 Luke Slater
2 Tanner Harris
3 Dko Hamaamin
15-17 Bracket R
1 cole Gripka
2 Dorian Walters
3 Tristan Gillespie
15-17 Bracket S
1 Evan Shetley
2 Trent Strong
3 Sean Emerson
15-17 Bracket T
1 Trevor Bodine
2 Montgomery Mills
3 Herman Jaackson
4 Samuel Martin
15-17 Bracket U
1 KJ Miley
2 Connor Fogue
3 Zach Baldwin
4 Owen Moore
15-17 Bracket V
1 Xavier Walsh
2 Triston Cook
3 Rhys Koyoma
15-17 Bracket W
1 Tyler Nickerson
2 Keith Davis
3 Jackson Hazel
4 Sam Lynn
15-17 Bracket X
1 Jay Maltbia
2 Monrow Mulls
18-29 Bracket A
1 Trent Johnson
2 Brock Davis
3 Derrick Zimmerman
4 Cameron Leonard
18-29 Bracket B
1 Elijah Jimenez
2 Chandler Griffith
3 Gabriel Blain
4 Armand Kenepaske
18-29 Bracket C
1 Latimer Slater
2 Zack Carr
3 Kris Paschu
4 Seth Thompson
18-29 Bracket D
1 Ty Loethen
2 Justin Van Hoose
3 Zach Lankford
4 Logan Gray
18-29 Bracket E
1 Austtin Gelback
2 William Schotrz
3 Conrad Bombach
4 Andrew Bennett
18-29 Bracket F
1 Jeremy Sanders
2 Dayton Brown
3 Dawson Beane
4 Salin Cavdar
18-29 Bracket G
1 Nick Carr
2 Jace Ellis
3 Akam Hamaamin
18-29 Bracket H
1 AJ Harrell
2 Alonzo Pineiro
3 Antonio Pineiro
4 Andy Allyn
18-29 Bracket I
1 Merhi Burnley
2 Tez Wells
3 Joseph Swartz
30 & Up Bracket A
1 DJ Rainey
2 Tom Ford
3 William Donahue
30 & Up Bracket B
1 Ryan Hall
2 David Morrah
3 Mike Wallace
30 & Up Bracket C
1 Nathan Redcat
2 Brian Phillips
3 Josh Phillips
30 & Up Bracket D
1 Cedric Brooks
2 Greg Northern
3 Brady Rooks
4 Todd Gran
30 & Up Bracket E
1 Charlie Gibbs
2 Danny Midcap
3 Ros Reinhart