Online registration for Mountain Biking closed on July 22.

Deadlines

Pre-registrations due July 16. Registrations will also be accepted the day of the event.

Sport Info


DATES:

Sunday, July 28, 2019

    • 9:00 a.m. - Marathon, Beginner (including Juniors)
    • 10:00 a.m. - Kids 12-Under
    • 11:00 a.m. - Sport, Singlespeed, Expert

Depending on weather and conditions of the course, the race may have to be delayed, rescheduled or cancelled.  Please check back here prior to the race or at www.unitedindirt.com.


LOCATION:

Rock Bridge Memorial State Park
5901 South Highway 163
Columbia, MO


ENTRY FEE:

$10 for Kids 12-Under race
$25 for all other races


DEADLINE:

Pre-registrations due July 21.
Registrations will also be accepted the day of the event.


CHECK IN:

All athletes must check-in at the competition site at least 30 minutes prior to competition.  See above
for check-in times.


HOW TO ENTER:

Register Online: Show-Me State Games Online Registration - Mountain Biking

OR

Register by Mail:  To enter by mail, please complete a Show-Me State Games entry form and mail it along with payment to:

Show-Me State Games
1400 Rock Quarry Rd, Entrance 5
Columbia, MO 65211

Format/Rules

  • All cyclists must wear helmets.

 

  • Bikes are subject to safety check.

 

  • This will be a multi-lap circuit race. Each lap is approximately 7.5 miles of open field and single track riding. There are technical downhills and a steep, long uphill.

 

  • Kids 12-Under race 2 short (<1 mile) laps.

 

  • Beginner class races 1 lap (8.5 miles).
    Sport class races 2 laps (17 miles)
    Expert class races 3 laps (25.5 miles)
    Marathon races for 3 hours, the most laps in least time determines placement.

 

  • Beginners will be split into the following age groups:  Kids (12 and Under), Juniors 13-15, Juniors 16-18, Adults 19-29, 30-39 and 40+

 

  • Sport will be split into the following age groups:  Juniors 15-18, Adult 19-29, 30-39, 40-49 and 50+

 

  • Expert will be split into the following age groups:  19-29, 30-39, 40-49, 50-59 and 60+

 

  • Marathon will race as one, open age group.

Event Codes

Event Code Event Name
MB001Mountain Biking - Kids
MB003Mountain Biking - Beginner
MB011Mountain Biking - Sport
MB019Mountain Biking - Sport Singlespeed
MB021Mountain Biking - Expert
MB025Mountain Biking - Marathon

Results

2019 SHOW-ME STATE GAMES
MOUNTAIN BIKING RESULTS

Expert
19-29 M 1 Collin Hayes 1:59:48
30-39 M 1 Jonathan Langworthy, Columbia 1:56:18
2 Tim Tracy, Columbia 1:56:19
40-49 M 1 Keith Webb, Columbia 2:03:47
2 Daniel Fuhrmann, Rolla 2:03:49
3 Bob Arnold 2:04:56
4 Lars Valin, Eureka 2:05:59
5 Wesley Biermann, Grover 2:08:24
6 Chris Creed, Barnhart 2:35:35
DNF Wes Watkins, Chillicothe DNF
60+ 1 Doug Long, Chillicothe 2:08:27

Sport
20-29 F 1 Angela Peterson, Columbia 1:54:33
30-39 F 1 Laurel Goodman, Columbia 1:43:57
Singlespeed 1 Nate Means, Columbia 1:24:49
2 Matt Attack, Kansas City 1:53:36
15-18 M 1 Axel Creed, Barnhart 1:43:31
2 Cade Pummill, Kansas City 1:44:03
30-39 M 1 Tyler Bussmann, St. Louis 1:20:21
2 Andrew Maxfield, Valley Park 1:22:17
3 Jesse Oberbeather, Columbia 1:29:50
4 Donald Gonzales 1:36:15
40-49 M 1 Mike Burden, Columbia 1:25:20
2 Tom Frisella, St. Louis 1:27:18
3 Dennis Hunn, St Louis 1:28:37
4 Jud Reams, Centralia 1:40:48
5 Scott Hopkins, Old Monroe `2:08:17
50+ M 1 Douglas Grimm, St. Louis 1:23:10
2 Rodney Combs, Wildwood 1:32:59
3 Wade Hall, Columbia 1:42:44
4 Christopher Jacoby, California 1:46:44
5 Larry Vangilder, Columbia 1:48:02
6 Kurt Mirtsching, Columbia 2:03:34

Marathon
35U F 1 Mindy DiMartino, St. Charles 3:21:23
35+ 1 Molly Vetter-Smith,Columbia 3:11:19
2 Jenn Bradshaw, Warsaw 3:28:21
3 Christine Sai-Halasz, Kirkwood 3:45:39
4 Amy Brooksher, Troy 2:53:56 3 Laps
5 Annette Triplett, Columbia 2:03:14 2 Laps
35U M 1 Lelande Rehard, Columbia 1:20:16
2 Tim Golden, Columbia 1:45:01
3 Drew Greaves, Columbia 37:12:00 1 Lap
35+ 1 Andrew Gibbs, Edwardsville 3:06:28
2 Lawrence Simonson, Columbia 3:28:45
3 Corey Case, Ashland 3:36:43
4 Stoney Cranmer, Jefferson City 3:48:32
5 Todd Sublette, Hannibal 3:00:27 4 Laps
6 Trevor Mitchell, Saint Peters 3:01:43 4 Laps
7 Kurt Schellenberger, Columbia 3:09:56 4 Laps
8 Art Clervi, Fulton 2:47:26 3 Laps
9 Mark Grumke, Kirkwood 2:32:54 2 Laps
10 Darby Vroom, Rihcmond Heights 3:08:33 2 Laps

Beginner
13-15 F 1 Norah Lee
2 Zoe Lee, Fulton
30-39 F 1 Missy Williams, Columbia 1:04:09
2 Caitlin Essmyer, Arrow Rock 1:21:24
40+ F 1 Tracey Bernard, Sweet Springs 1:06:36
12U M 1 Zane Creed, Barnhart 1:11:54
2 Fischer Hayes, 1:12:01
3 Caden Casteel, Warsaw 1:27:16
4 Rocky Creed, Festus 2:24:48
13-15 M 1 Quincy Sloan, Holts Summit 47:21
2 Marcus Stewart, Imperial 47:26
3 Brandon Lynch, Columbia 49:09
4 Rolen Creed, Barnhart 1:05:56
16-18 M 1 Zack Gibbs, Edwardsville 1:03:45
19-29 M 1 Dillan Brunk, Columbia 54:23
2 John Podoliak 57:55
3 Andrew Wolken, Jefferson City 1:02:21
4 Matthew Kirkweg, Jefferson City 1:03:31
30-39 M 1 Drew McGrail, Eureka 46:38
2 Ben Washburn, Columbia 48:47:00
3 Kyle Schuster, Columbia 51:45:00
4 Travis Ewart, Arrow Rock 54:43:00
5 Bryan Pitman, Holts Summit 1:37:45
40+ M 1 William Giudicy, O'Fallon 47:17
2 Bill McKelvey, Columbia 49:47
3 Grant Bernard, Sweet Springs 57:12
4 Jerry Frank, Columbia 57:47
5 Jay Bryant, Columbia 1:11:59
6 David Pinkley, Troy 2:24:59