Online registration for Pickleball closed on June 4.

Deadlines

Entries must be received online or by mail by June 1.

Sport Info


DATES:

Missouri State Senior Games (ages 50 and Over)
Thursday, June 7, 2018 - 8:00am Senior Games Singles
Thursday, June 7, 2018 - 12:00pm Senior Games Mixed Doubles
Friday, June 8, 2018 - 8:00am Senior Doubles

Show-Me State Games (all ages)
Saturday, June 9, 2018 - 8:00am SMSG Singles
Saturday, June 9, 2018 - 12:00pm SMSG Mixed Doubles
Sunday, June 10, 2018 - 8:00am SMSG Doubles


LOCATION:

Albert-Oakland Park, 1900 Blue Ridge Rd


ENTRY FEE:

$30 per Player  (Will allow you to play in all events, including Missouri State Senior Games if eligible.)


DEADLINE:

Entries must be received online or by mail by June 1.


CHECK IN:

ALL PARTICIPANTS check in at least 30 minutes prior to the event at Albert Oakland Park


COMMISSIONER:  

Ray Harris, 816-916-6480
ray.s.harris@sprint.com


HOW TO ENTER:

Register Online: Show-Me State Games Online Registration - Pickleball

OR

Register by Mail:  To enter by mail, please complete a Show-Me State Games entry form and mail it along with payment to:

Show-Me State Games
1400 Rock Quarry Rd, Entrance 5
Columbia, MO 65211

If you have previously registered and would like to add / drop an event or update or partner, please send an email to unglesb@missouri.edu.


 

Format/Rules

  • For the Senior Games, brackets will be drawn up by age group.  a contestant may not duplicate any one event in two different age groups.
  • For the Show-Me State Games, brackets will drawn up by players skill ratings.  A contestant may not duplicate any one event in two different skill levels.
  • Participants must find their own partners for doubles.  No assignments will be made by the Show-Me STATE GAMES office.
  • The age division for the Senior Games doubles competition will be determined by the age of the younger of the two partners as of December 31 of the current year.
  • The skill division for SMSG doubles teams will be determined by the highest skill level of the two partners.
  • Each contestant will play at least three matches for each event entered.
  • Match schedules will be available at the on-site information table prior to the opening of play and will be posted there during competition as soon as playing times for the subsequent matches are determined.
  • Players must be prepared to play more than one match per event per day.
  • All events are on the List of USAPA Approved Events and all matches will be conducted in accordance with USAPA rules.
  • A 15 minute default time will be strictly enforced.
  • Warm-up will be limited to a maximum of 10 minutes.
  • Scoring: Only the serving team can score points.
  • Game: The first side scoring 11 points and leading by at least a 2-point margin wins. If both sides are tied at 10 points, then play continues until one side wins by 2 points.
  • Match: First side to win two out of three games wins the match.
  • Alternate tournament format: A tournament director may choose to have some or all matches consist of one game to 15 points or one game to 21 points with a win by 2 points. A winning margin of one point would be appropriate for round robin events where the winners are determined by the total number of points rather than the most number of matches won.

DRAWS/NOTICE OF MATCHES/FORFEITS

  1. If possible, all draws shall be made at least 2 days before the tournament commences.
  2. Notice of Matches. It is the responsibility of each player to check the posted schedules to determine the time and place of each match. If any change is made in the schedule after posting, the Tournament Director or his designated representative shall notify the players of the change.
  3. Forfeited Matches. A player or team forfeiting a match for any reason shall lose the match as if that player or team lost all games of that match. Therefore, the other player or team wins the match as if that player or team won all games of that match. The winning player or team shall receive the appropriate point score or advance to the next level.
SKILL RATINGS

All participants must provide a skill level rating.  A non-rated play can self-rate by going to www.usapa.org , click on 'tournaments', then click on 'player rating and ratings description'.

Event Codes

Event Code Event Name
PI001Senior Games Pickleball - Singles (Thursday)
PI002Senior Games Pickleball - Mixed Doubles (Thursday)
PI003Senior Games Pickleball - Doubles (Friday)
PI004SMSG Pickleball - Singles (Saturday)
PI005SMSG Pickleball - Mixed Doubles (Saturday)
PI006SMSG Pickleball - Doubles (Sunday)

Results

2018 MISSOURI STATE SENIOR GAMES
PICKLEBALL RESULTS
Pickleball - Senior Games Singles
50-54 F 1 Ann Donohue, Chesterfield, MO
2 Kiki Lovig, Columbia, MO
3 Cara Ross, Columbia, MO
55-59 F 1 Carla Ingram, Kansas City, MO
2 Heather Lewandowski, Columbia, MO
60-64 F 1 Kim Drury, Winter Garden, FL
2 Karen Hill, Middletown, MO
3 Nancy Malone, Muskogee, OK
4 Angela Collins, Lees Summit, MO
5 Karen Young, St Peters, MO
6 Rene Oswald, Winter Springs, FL
65-69 F 1 Jan Thompson, Columbia, MO
2 Bobbie Vinson, Wilburton, OK
3 Kay Foley, Columbia, MO
70-74 F 1 Nancy Pound, Innsbrook, MO
2 Barbra Powers, Bella Vista, AR
3 Teresa Aldrich, Sedalia, MO
75-79 F 1 Mary Pat Henehan, Olivette, MO
50-54 M 1 Michael Seipel, Callao, MO
55-59 M 1 Dan Holt, Sedalia, MO
2 Mark Ophoven, Ozark, MO
60-64 M 1 Tom Ratzki, Ballwin, MO
2 Wayne Walden, Superior, CO
3 Emile Hong, Leawood, KS
4 Robert Schwandt, Columbia, MO
5 Allan Oswald, Winter Springs, FL
6 R. Michael Crawford, Festus, MO
65-69 M 1 Rick Young, Saint Peters, MO
2 Clifford Van Dyne, Sedalia, MO
70-74 M 1 William Borengasser, Columbia, MO
2 Harold Laughlin, Columbia, MO
3 Dennis Kraemer, Blue Springs, MO
4 Lee Aldrich, Sedalia, MO
5 David Hawkins, Sedalia, MO
6 James McNamara, Springfield, IL
75-79 M 1 William (Bill) Hoots, Independence, MO
2 Bob Powers, Bella Vista, AR
3 Galen Bird, Lake St Louis, MO
4 John Herdlein, Chesterfield, MO
5 George Ruh, Chesterfield, MO
80-84 M 1 Larry Hogan, Columbia, MO
Pickleball - Senior Games Mixed Doubles
50-54 1-tie Camille Hughes, Columbia and Mark Howard, Lake St Louis
1-tie Jennifer Lincoln, Columbia and Hall Trice, Fulton
3-tie Laura Frank, Hillsboro and Chris Hawkins, Festus
3-tie Beth Madden, Kansas City and Brian Madden, Kansas City
5-tie Ann Donohue, Chesterfield and Bill Bass, Chesterfield
5-tie Lora Coots, Cape Girardeau and Mark Coots, Cape Girardeau
7-tie Kiki Loving, Columbia and John Callahan, St Louis
7-tie Brenda Appling, Lebanon and Dan Worley, Camdenton
9-tie Paula Glover, Macon and Michael Seipel, Callao
9-tie Sandy Smith, Macon and Rick Coughenour, Moberly
55-59 1-tie Carla Ingram, Kansas City and Curtis Brown, Jackson
1-tie Wendy Chang, Leawood KS and Robert Chang, Leawood KS
3-tie Rita Gregory, Springfield and Mark Ophoven, Ozark
3-tie Rebecca Wempe, Tecumseh KS and Charles Wichert, Topeka KS
5-tie Sandy Ceplina, Kansas City and Duke Worthington, Kansas City
5-tie Paula Aubuchon, Bismark and Gary White, Irondale
7-tie Heather Lewandowski, Columbia and Stephen Lewandowski, Columbia
7-tie Christy Borgmeyer, New Bloomfield and Kurt Dudenhoeffer, Jefferson City
9-tie Beth Benton, Topeka KS and Jim Richeson, Lake Ozark
9-tie Lisa Davis, Columbia and Ken Davis, Columbia
11-tie Lori Appleby, Lebanon and John Appleby, Lebanon
11-tie Robyn Pence, Independence and Steve Cohoon, Excelsior Springs
60-64 1-tie Eldonna Coats, Topeka, KS and Mike Coats, Topeka, KS
1-tie Grace Jaworsky, Kansas City and Lee Tenold, Overland Park, KS
3-tie Kim Drury, Winter Garden, FL and Tom Ratzki, Ballwin
3-tie Karen Ganey, St Louis and Desmond Hilton, Lake St Louis
5-tie Lois Wagner Schachn, Hillsboro and R. Michael Crawford, Festus
5-tie Susan Burton, Independence and Erik Berggren, Topeka, KS
7-tie Patti Brattin, Greenwood and Emile Hong, Leawood, KS
7-tie Jan Thompson, Columbia and Robert Schwandt, Columbia
9-tie Karen Young, St Peters and Rick Young, St Peters
9-tie Rita Goodman, Kansas City and Mark Winters, Kansas City
11-tie Paula Fulkerson, Kansas City and Jim Kendall,
11-tie Nancy Malone, Muskogee, OK and Sam Goodfellow, Muskogee, OK
13 Rene Oswald, Winter Springs, FL and Allan Oswald, Winter Springs, FL
65-69 1-tie Peggy Elterman, Ashland, OR and Bob Baker, Ashland, OR
1-tie Karen White, Blue Springs and Dennis Kraemer, Blue Springs
3-tie Earla Kavanaugh, Topeka, KS and Charles Bates, Topeka
3-tie Bobbie Vinson, Wilburton, OK and Bill Borengasser, Columbia
5-tie Barb Harris, Columbia and Paul Romine, Columbia
5-tie Cheryl Harbourn, Hannibal and Wayne Harbourn, Hannibal
7-tie Charlotte Lang, Kirksville and Kyle Graves, Kirksville
7-tie Lynne Laughlin, Columbia and Harold Laughlin, Columbia
70-74 1-tie Julie Dunn, Liberty and Thomas Dunn, Liberty
1-tie Nancy Pound, Innsbrook and Skip Deming, Columbia
3-tie Barbra Powers, Bella Vista, AR and Bob Powers, Bella Vista, AR
3-tie Pat Lively, Rogers, AR and John Lively, Rogers, AR
5-tie Barb Imboden, O Fallon and Ron Huff, St Charles
5-tie Jean Ann Emig, Topeka, KS and Jeff Dunnaway, Topeka, KS
7-tie Sara Polley, St Peters and Galen Bird, Lake St Louis
7-tie Teresa Aldrich, Sedalia and Lee Aldrich, Sedalia
75-79 1 Linda DeJarnette, Kansas City and William (Bill) Hoots, Independence
2 Carole Kennedy, Columbia and Larry Hogan, Columbia
Pickleball - Senior Games Doubles
50-54 F 1 Jennifer Lincoln, Columbia and Camille Hughes, Columbia
2 Laura Frank, Hillsboro and Debbie Pazderka, Belleville, IL
3 Cathy Wilke, St Charles and Ann Donohue, Chesterfield
4 Carla Ingram, Kansas City and Kiki Lovig, Columbia
5 Lori Appleby, Lebanon and Brenda Appling, Lebanon
6 Sandy Ceplina, Kansas City and Carrie Jeske, Kansas City
7 Paula Glover, Macon and Sandy Smith, Macon
8 Julia Biggs, Edwardsville, IL and Karen Hill, Middletown
55-59 F 1 Lora Coots, Cape Girardeau and Rita Gregory, Springfield
2 Jan Thompson, Columbia and Heather Lewandowski, Columbia
3 Wendy Chang, Leawood, KS and Susan Peters, Independence
4 Jan Flemington, Lenexa, KS and Karen White, Blue Springs
5 Lisa Davis, Columbia and Annette Humphrey, Columbia
6 Robyn Pence, Liberty and Rita Goodman, Kansas City
60-64 F 1 Eldonna Coats, Topeka, KS and Grace Jaworsky, Kansas City
2 Terry Robinson, St Louis and Karen Ganey, St Louis
3 Michele Pancheshan, Camdenton and Christy Borgmeyer, New Bloomfield
4 Susan Burton, Independence and Patti Brattin, Greenwood
5 Anita Marx, St Louis and Deborah Mowery, St Louis
6 Annie Moerbe, Columbia and Kim Drury, Winter Garden, FL
7 Brenda Klein, Innsbrook and Cathy Dedecker, Fort Worth, TX
8-tie Marla Boyer, The Villages, FL and Renie Curry, The Villages, FL
8-tie Nancy Malone, Muskogee, OK and Bobbie Vinson, Wilburton, OK
10 Barb Harris, Columbia and Paula Steeno, Columbia
65-69 F 1 Carol Walther, Columbia and Joy Thetford, Fort Worth, TX
2 Jean Ann Emig, Topeka, KS and Earla Kavanaugh, Topeka, KS
70-74 F 1 Barbra Powers, Bella Vista, AR and Pat Lively, Rogers, AR
2 Sharon Robinson, Sunrise Beach and Karon Staten, Stillwell, KS
3 Linda DeJarnette, Kansas City and Julie Dunn, Liberty
4 Kathleen Krueger, St Louis and Janice Volkenant, Kirkwood
50-54 M 1 Bill Bass, Chesterfield and Chris Hawkins, Festus
2 Mark Ophoven, Ozark and Mark Coots, Cape Girardeau
3 Michael Seipel, Callao and Kelly Perry, Macon
55-59 M 1 Joseph Scanlan, Micco, FL and Stan Perry, Blue Springs
2 Charles Wichert, Topeka, KS and Erik Berggren, Topeka, KS
3 Curtis Brown, Jackson and Wayne Walden, Superior, CO
4 Donnal (Bud) Nelson, Kansas City and Duke Worthington, Kansas City
5 Bill Loving, Columbia and Thomas Dunn, Liberty
6 Dan Holt, Sedalia and Ken Davis, Columbia
7 Richard Thomas, Lawson and Steven Ritchey, Excelsior Springs
60-64 M 1 Lee Tenold, Overland Park, KS and Robert Chang, Leawood, KS
2 Desmond Hilton, Lake St Louis and Jim Hoggatt, Lake St Louis
3 William Hencken, Eureka and Tom Ratzki, Ballwin
4 Jeff Addison, Lake Ozark and Jim Richeson, Lake Ozark
5 Samuel Good fellow, Columbia and Stephen Lewandowski, Columbia
65-69 M 1 Carl Gendece, Pacific and Francis Dickneite, St Louis
2 John Appleby, Lebanon and Dan Worley, Camdenton
3 Jeff Dunaway, Topeka, KS and Charles Bates, Topeka, KS
70-74 M 1 Gary Kruse, Glenwood, IA and Skip Deming, Columbia
2 Bill Izard, Leawood, KS and Arthur Berger, Leawood
75-79 M 1 Donald Meier, Lee's Summit and William (Bill) Hoots, Independence
2 Galen Bird, Lake St Louis and Fred Halbig, Maryland Heights
3 Bob Powers, Bella Vista, AR and John Lively, Robers, AR
80-84 M 1 Richard Muzzy, Columbia and Larry Hogan, Columbia
Pickleball - Show-Me State Games Singles
4.5 F 1 Ann Donohue, Chesterfield
2 Kiki Lovig, Columbia
4.0 F 1 Kim Drury, Winter Garden, FL
2 Carla Ingram, Kansas City
3.5 F 1 Bobbie Vinson, Wilburton, OK
2 Nancy Malone, Muskogee, OK
3.0 F 1 Casey Parnell, Linn
2 Sandy Smith, Macon
5.0 M 1 Carter Tubbesing, Overland Park, KS
Wayne Walden, Superior, CO
4.5 M 1 Joe Ahmadian, Lawrence, KS
2 Cole Lankford, Knob Noster
4.0 M 1 Dustin Kane, Lee's Summit
2 Aaron Trost, Lenexa, KS
3 Jamie Nemes, Hannibal
4 Matthew Browning, Willard
5 Joe Thankamani, Springfield
6 Joe Tocco, St Charles
3.5 M 1 Diwakar Desigavinayagam, Jefferson City
2 Cameron Lacen, Higginsville
3 Andrew Pennington, Columbia
4 Swithin Razu, Columbia
5 Mark Miller, Macon
3.0 M 1 Ganesh Kanna Jegannathan, Jefferson City
2 James McNamara, Sprintfield, IL
3 R. Michael Crawford, Festus
2.5 M 1 Caelan Harland, Excello
Pickleball - Show-Me State Games Mixed Doubles
3.0 1 Nancy Lynn, Kansas City and Shan Lynn, Kansas City
2 Robyn Pence, Liberty and Steve Cohoon, Excelsior Springs
3 Kay Foley, Columbia and Andrew Pennington, Columbia
4 Simbra Johnson, Dearborn and Jay Terrell, Kansas City
5 Barb Harris, Columbia and Paul Romine, Columbia
3.5 Champ 1 Angela Collins, Lee's Summit, MO and Cameron Lacen, Higginsville, MO
2 Cara Ross, Columbia, MO and Swithin Razu,
3 Taylor Leone,  and Jeff Lauridsen, Washington, MO
3.5 pool A 1 Earla Kavanaugh, Topeka, KS and Charles Bates, Topeka, KS
2 Lois Wagner Schachn, Hillsboro and R. Michael Crawford, Festus
3 Nancy Malone, Muskogee, OK and Samuel Goodfellow, Columbia
4 Bobbie Vinson, Wilburton, OK and Bill Borengasser, Columbia
5 Jean Ann Emig, Topeka, KS and Jeff Dunnaway, Topeka, KS
3.5 pool B 1 Cara Ross, Columbia and Swithin Razu,
2 Angela Collins, Lee's Summit and Cameron Lacen, Higginsville
3 Jan Thompson, Columbia and Ganesh Kanna Jegannatha,
4-tie Leighann Doyle, Jefferson City and Matt Zeitz, Jefferson City
4-tie Lisa Davis, Columbia and Ken Davis, Columbia
4-tie Sandy Smith, Macon and Grant Gabriel, Macon
3.5 pool C 1 Sarah Kane,  and Diwakar Desigavinayagam,
2 Taylor Leone,  and Jeff Lauridsen, Washington
3 Asha Marsh, Macon and Mark Miller, Macon
4 Casey Parnell, Linn and John Doyle, Jefferson City
5 Ale Frazier, Ashland and Dalton Begemann, Hartsburg
4.0 Champ 1 Cathy Wilke, St Charles, MO and Roger Wilke, St Charles, MO
2 Jessica Doyle, Overland Park, KS and Aaron Trost, Lenexa, KS
3 Debi Steiner, Linn Creek, MO and Mark Steiner, Linn Creek, MO
4.0 pool A 1 Jessica Doyle, Overland Park, KS and Aaron Trost, Lenexa, KS
2 Jill Michaels, Rogersville and William Michaels, Rogersville
3 Christy Kononiuk, Springfield and  Joe Thankamani, Springfield
4 Cindy Butler, St Peters and Justin Johnson, Maryland Heights
5-tie Elizabeth Olayos, St Louis and Ryan Olayos, St Louis
5-tie Kristin Norris, Republic and Matthew Browning, Willard
4.0 pool B 1 Cathy Wilke, St Charles and Roger Wilke, St Charles
2 Debi Steiner, Linn Creek and Mark Steiner, Linn Creek
3 Christy Borgmeyer, New Bloomfield and Kurt Dudenhoeffer, Jefferson City
4-tie Beth Benton, Topeka, KS and Jim Richeson, Lake Ozark
4-tie Karen White, Blue Springs and Dustin Kane, Lee's Summit
4-tie Nan Sansoucie, Wentzville and Dan DeFabio, Kansas City
4.5 pool A 1 Laura Frank, Hillsboro and Chris Hawkins, Festus
2 Lora Coots, Cape Girardeau and Mark Coots, Cape Girardeau
3 Carla Ingram, Kansas City and Curtis Brown, Jackson
4 Rebecca Wempe, Tecumseh, KS and Charles Wichert, Topeka, KS
5-tie Kiki Lovig, Columbia and Bill Lovig, Columbia
5-tie Valentina Emiliana, O Fallon and Joe Tocco, St Charles
4.5 pool B 1 Ann Donohue, Chesterfield and Bill Bass, Chesterfield
2 Eldonna Coats, Topeka, KS and Tyler Powell, Topeka, KS
3 Rita Gregory, Springfield and Mark Ophoven, Ozark
4 Amy Schachner, St Louis and Zachary Shook, St Louis
5-tie Jennifer Grisham,  and Lam Nguyen, Kansas City
5-tie Lisa London, Sun City Center, FL and Erik Berggren, Topeka, KS
7 Trudy Erisman,  and Carter Tubbesing, Overland Park, KS
5.0 Champ 1 Katie Schmidt, Mission, KS and Jack Oxler, Kansas City, MO
2 Jennifer Lincoln, Columbia, MO and Rich Geenen, Columbia, MO
3 Beth Merchant, Owensville, KY and Altaf Merchant, Owensville, KY
5.0 Pool 1 Katie Schmidt, Mission, KS and Jack Oxler, Kansas City
2 Jennifer Lincoln, Columbia and Rich Geenen, Columbia
3 Tammy Wierzchucki, Red Bud, IL and Jason Wierzchucki, Red Bud, IL
4 Beth Merchant, Owensville, KY and Altaf Merchant, Owensville, KY
5-tie Camille Hughes-Strou, Columbia and John Rubenstein, Columbia
5-tie Karen Ganey, St Louis and Scott Maschmann, Fenton
7 Cindy Frazier, Ashland and Dylan Frazier, Ashland
Pickleball - Show-Me State Games Doubles
3.0 F 1 Lisa Davis, Columbia and Annette Humphrey, Columbia
2 Barb Harris, Columbia and Paula Steeno, Columbia
3 Sydney Mattas, Ashland and Ale Frazier, Ashland
4 Gina Carpenter, Ballwin and Bibi Franceschelli, St Louis
3.5 F 1 Amy Schachner, St Louis and Lois Schachner, Hillsboro
2 Casey Parnell, Linn and Leigh Ann Doyle, Jefferson City
3 Cathy Dedecker, St Charles and Brenda Klein, Innsbrook
4 Karen White, Blue Springs and Sarah Kane, Lee's Summit
5 Joy Thetford, Fort Worth, TX and Annie Moerbe, Columbia
6 Jan Thompson, Columbia and Heather Lewandowski, Columbia
7 Jean Ann Emig, Topeka, KS and Earla Kavanaugh, Topeka, KS
4.0 F 1 Kim Drury, Winter Garden, FL and Lisa London, Sun City Center, FL
2 Cindy Butler, St Peters and Elizabeth Olayos, St Louis
3 Renie Curry, The Villages, FL and Marla Boyer, The Villages, FL
4 Michele Pancheshan, Camdenton and Christy Borgmeyer, New Bloomfield
5 Angela Collins, Lee's Summit and Jan Hood, Raymore
6 Rita Gregory, Springfield and Jill Michaels, Rogersville
4.5 F 1 Ann Donohue, Chesterfield and Cathy Wilke, St Charles
2 Laura Frank, Hillsboro and Valentina Emiliani, O Fallon
3 Tammy Wierzchucki, Red Bud, IL and Cindy Frazier, Ashland
4-tie Carla Ingram, Kansas City and Kiki Lovig, Columbia
4-tie Lora Coots, Cape Girardeau and Debi Steiner, Linn Creek
6 Karen Ganey, St Louis and Terry Robinson, St Louis
5.0 F 1 Camille Hughes, Columbia and Kat Smalley, Decatur, IL
2 Jennifer Lincoln, Columbia and Mahdi Besovic, Columbia
3 Katie Schmidt, Mission, KS and Beth Merchant, Owensville, KY
4 Eldonna Coats, Topeka, KS and Grace Jaworsky, Kansas City
2.5 M 1 Zane Stephenson, Macon and Caelan Harland, Excello
3.0 M 1 Stephen Cohoon, Excelsior Springs and Paul Cohoon, Kansas City
2 Derek Marlow, Columbia and Andrew Kirby, Columbia
3 Arthur Berger, Leawood, KS and Bill Izard, Leawood, KS
3.5 M Champ 1 Matt Zeitz, Jefferson City and John Doyle, Jefferson City
2 Cameron Lacen, Higginsville and Craig Morford, Lee's Summit
3 Bob Franceschelli, St Louis and Jay Stringer,
3.5 M Pool A 1 Ganesh Kanna Jegannatha, Jefferson City and Diwakar Desigavinaya, Jefferson City
2 Cameron Lacen, Higginsville and Craig Morford, Lee's Summit
3 Justin Johnson, Maryland Heights and Jeff Lauridsen, Washington
4-tie Andrew Pennington, Columbia and Swithin Razu, Columbia
4-tie Dalton Begemann, Hartsburg and Dustin Begemann, Hartsburg
3.5 M Pool B 1 Bob Franceschelli, St Louis and Jay Stringer,
2 Matt Zeitz, Jefferson City and John Doyle, Jefferson City
3 Charles Bates, Topeka, KS and Jeff Dunnaway, Topeka, KS
4 Mark Miller, Macon and Tyler Massey, Huntsville
5 Michael Bloemke, Jefferson City and Brian Dudenhoeffer,
4.0 M Champ 1 Brad Kuhlman, Mission Hills, KS and Clay Hartman, Mission Hills, KS
2 Chris Hawkins, Festus and Mark Coots, Cape Girardeau
3 Mark Steiner, Linn Creek and Jonathan Adams, Kansas City
4.0 M Pool A 1 Chris Hawkins, Festus and Mark Coots, Cape Girardeau
2 Mark Steiner, Linn Creek and Jonathan Adams, Kansas City
3 Vivek Talyan, Chesterfield and Ryan Olayos, St Louis
5 Brett Cooper, Mission Hills, KS and Todd Renko,
4 Matthew Browning, Willard and Jose Thankamani, Springfield
4.0 M Pool B 1 Brad Kuhlman, Mission Hills, KS and Clay Hartman, Mission Hills, KS
2 Jeff Ferguson, Columbia and Ken Davis, Columbia
3 Doug Brown, Jackson and Tom Ratzki, Ballwin
4 Samuel Goodfellow, Columbia and Dale Smith, Columbia
5 Jim Richeson, Lake Ozark and Jeff Addison, Lake Ozark
4.5 M 1 Carter Tubbesing, Overland Park, TX and Aaron Trost, Lenexa, KS
2 Tyler Powell, Topeka, KS and Erik Berggren, Topeka, KS
3 Cole Lankford, Knob Noster and Connor Basnight, Mission, KS
4 Desmond Hilton, Lake St Louis and Jim Hoggatt, Lake St Louis
5-tie Jarrett Porter, Hannibal and Jake Buckman, Hannibal
5-tie Mark Ophoven, Ozark and William Michaels, Rogersville
7-tie Donnal (Bud) Nelson, Kansas City and John Vetter, Wichita, KS
7-tie Jamie Nemes, Hannibal and Mark Damhorst, Quincy, IL
5.0 M 1 Jack Oxler, Kansas City and Atlaf Merchant, Owensville, KY
2 Jarrod Smith, Springfield and Keenan Gore, Ozark
3 John Rubenstein, Columbia and Dylan Frazier, Ashland
4 Jason Wierzchucki, Red Bud, IL and Bill Bass, Chesterfield
5-tie Lam Nguyen, Kansas City and Richard Geenen, Columbia
5-tie Scott Maschmann, Fenton and Zac Shook, St Louis
7 Curtis Brown, Jackson and Wayne Walden, Superior, CO