Online registration for Winter Blast ISI Skating Competition closed on December 17.

Deadlines

Registration is now closed.

Sport Info

The City of St. Peters and the Show-Me State Games are proud to announce the 2019 Show-Me State Games Rec-Plex Winter Blast ISI Competition. All events will take place in our 1,200 seat arena in Rec-Plex - South, home of five ISI National Events in the past ten years, and the upcoming 2019 ISI World Recreational Team Championships! This competition is endorsed by the ISI and is open to all ISI individual members from any state. The 2019 Show-Me State Games-Rec Plex Winter Blast will serve as a qualifier for the 2019 State Games of America championships (as ISI Figure Skating). The Show-Me State Games is a non-profit program of the Governor’s Council on Physical Fitness and Health and its mission is to promote activities of health, fitness, family and fun for all Missourians.


DATES

January 24-26, 2020

Practice ice may be available.  Information will be sent out with the schedule of events.


LOCATION

St Peters Rec-Plex
5200 Mexico Road
St Peters, MO  63376


ENTRY FORMS AND FEES

This year, for all entries, we will be using EntryEeze online registration only. Register online at http://comp.entryeeze.com/Home.aspx?cid=639.

The entry deadline is December 15, 2018. Late entries will be accepted at the discretion of the competition director and, if accepted, will be charged a late fee of $25 for individual skaters, or $10 per skater for teams. False information will result in disqualification of the skater.

Entry fees for individual events are $45 for the first event, and $20 for each additional event. Tot events are discounted to $30 for the first event. Families of three or more may enter their first events for a total of $95. Surprise events are $5 as additional events. For skaters entering five or more individual events, we offer a Super Competitor fee of $105!

Super Competitors, please contact isicompetition.recplex@gmail.com for how to receive the discount.) Entry fees for team events are $20 per skater, with an additional synchronized team fee of $25. Each entry will incur a $3 administrative fee.


ADDITIONAL INFORMATION

All information is available at:  https://www.facebook.com/Synchro-St-Louis-Synchronized-Skating-Teams-136441726385623/.  For additional information, please contact:

Heather Hyatt
Heather Dirksen
Competition Directors
isicompetition.recplex@gmail.com

Kelsie Grate
Recreation Superintendent
kgrate@stpetersmo.net
(636) 939-2386, ext. 1617


MERCHANDISE

Pre-order your Winter Blast 2019 T-Shirts NOW!

Deadline Jan. 4
You'll be guaranteed to get the sizes you want AND you'll save $5 per T-Shirt.

https://www.spfsaonline.com/compete

*Don't delay - shirt prices will increase $5 when pre-order ends! A very limited number of shirts and programs will be on sale at the event!


HOTEL ACCOMMODATIONS

The following hotel will be the host hotel and rates will be available:

Courtyard by Marriott (NEW!)
4341 Veterans Memorial Parkway
St. Peters, MO 63376
(636) 477-6900

Format/Rules

2019 Show-Me State Games Rec-Plex Winter Blast ISI Competition
St. Peters Rec-Plex  January 18-20, 2019

Solo Compulsory Maneuvers
Maneuvers match those on the ISI National Events list.

Skaters are to perform only the three maneuvers below in any order with a minimum of connecting steps. Each maneuver may only be performed one time. Additional maneuvers such as any jump, spin, or gliding maneuver from a test level or any uncaptured moves are not allowed.

There is no penalty for the quantity of swizzles, wiggles, strokes or crossovers performed in the Pre-Alpha - Beta levels. Only the quality of these maneuvers is competitively judged.

Pre-Alpha – FS5 levels will be done on HALF ICE.
Pre-Alpha - Forward Swizzles / Left 1-Foot Glide / Backward Swizzles
Alpha - Forward Stroking / Right over Left Forward Crossovers / 1-Foot Snowplow Stop
Beta - Backward Stroking / Right over Left Backward Crossovers / Right T-Stop
Gamma - Right Forward Outside 3-Turn / Left Forward Inside Mohawk Combo / Hockey Stop
Delta - Lunge / Right Forward Inside 3-Turn / Bunny Hop
Freestyle 1 - ½ Flip jump / 2-foot spin / Forward Arabesque
Freestyle 2 - Ballet jump / 1-foot spin / Waltz jump-Tap Toe- ½ Flip jump sequence
Freestyle 3 - Salchow jump / Change Foot Spin / Backward Pivot
Freestyle 4 - Flip jump / Sit Spin / Loop jump
Freestyle 5 - Camel-Sit-Upright spin / Axel / Lutz jump

Freestyle 6-10 will be performed on full ice.
Freestyle 6 - Double Salchow / Choice spin (Cross-foot/Layback/Sit-Change-Sit) / Split Jump
Freestyle 7 - One Foot Axel- ¼ Flip- Axel jump sequence / Flying Camel spin / Double Toe Loop jump
Freestyle 8 - Double Loop jump / Camel-Jump-Camel Spin / Split Lutz
Freestyle 9 - Double Lutz jump / Flying Camel into Jump Sit spin / Axel-Double Loop jump combination
Freestyle 10 - Double Axel-Double Toe Loop jump combination / Death Drop / Three Arabian Cartwheel or Butterfly jumps

Jump & Spin Events

Skaters should enter the ice together and stop. Skater #1 begins and performs their choice of the required Jump below two times. After they finish, Skater #2 begins and performs their choice of the required Spin below two times. Only the best attempt is scored. There is no credit given for the difficulty of the maneuver performed – only for the technical accuracy of the maneuvers.

Level Jump Spin
Level: Low (Pre-Alpha – Delta)
Jump: 2-foot Hop or Bunny Hop
Spin: 2-Foot Spin

Level: Bronze (FS 1-3/Bronze or below)
Jump: ½ Flip or Toe Loop
Spin: 2-Foot or 1-Foot Spin

Level: Silver (FS 4-5/Silver or below)
Jump: ½ Loop or Axel
Spin: Sit Spin or Back Spin

Level: Gold (FS 6-7/Gold or below)
Jump: Dbl. Salchow or Dbl. Loop
Spin: Flying Camel or Layback

Level: Platinum (FS 8-10/Platinum or below)
Jump: Dbl. Loop or Dbl. Lutz
Spin: Flying Sit or Camel-Jump Camel

Eligibility

This competition is open to skaters from all states who are individual members of ISI with current membership through the event. Skaters must represent an ISI administrative member rink, skating school, or club. Skaters must compete at their highest test level registered with ISI as of December 11, 2018. All entries must be approved by the skater’s coach.

Events

Skaters will be grouped by similar age and by gender (may be combined in certain events). All events will be conducted according to the 2018 ISI Handbook and all 2018 Revisions. The following events will be offered:

Individual Events

  • Solo Program (Tot 1-4, Pre-Alpha-FS 10, Open Bronze-Platinum)
  • Solo Compulsories (Pre-Alpha-FS 10)
  • Stroking (Alpha-Delta)
  • Footwork (FS 1-10, Bronze-Platinum)
  • Artistic (FS 1-10, Bronze-Platinum)
  • Interpretive (FS 1-10, Bronze-Platinum)
  • Solo Spotlight (All levels) – Char., Drama, Light Ent.
  • Themed Solo Spotlight **(All levels)
  • Rhythmic Skating (FS 1-10, Bronze-Platinum) - Ball, Hoop, Ribbon
  • Surprise (All levels)
  • Solo Dance (1-10)

Partner Events

  • Couple Spotlight (Low, Bronze, Silver, Gold, Platinum)
  • Themed Couple Spotlight ** (Low, Bronze, Silver, Gold, Platinum)
  • Couples (1-10)
  • Pairs (1-10, Bronze-Platinum)
  • Jump & Spin (Low, Bronze, Silver, Gold, Platinum)
  • Dance (1-10) - Similar, Mixed, Pro Partner

Team Events

  • Family Spotlight
  • Team Compulsories (FS 1-10)
  • Ensemble
  • Freestyle Synchro (FS 1-10)
  • Production
  • Themed Production**
  • Synchronized – Formation, Advanced Formation, Skating, Open, Dance

**The theme for 2019 is “WELCOME TO THE JUNGLE”. Get wild with your imagination!

Music

All music is to be e-mailed as an mp3 file to recplexmusic@gmail.com. All tracks are to be named as follows: Last Name First Name Event. For example: Smith Susie FS4. If you are unsure how to e-mail and/or convert your files, send your questions to the above address.

All skaters must also have a back-up CD at the event.

Awards

Medals will be given to all competitors in all events. As all ISI competitions are team competitions with the top 5 skaters in each event earning team points, as well as all skaters earning participation points, team trophies may be awarded. Additional team awards may be awarded at the discretion of the Competition Director.

Judges and Coaches Information

Each rink must submit a judges’ inquiry form via email no later than December 11, 2018. Each rink is responsible for providing certified judges. Everyone who has any level of certification passed prior to 8/1/18 must pass the 2018 Update Test. Team points may be awarded to teams who meet or exceed their judging obligations, and team points may be deducted from teams who do not fulfill the requirements. Coaches who are not qualified to judge and who wish to be by the ice with their skaters will be required to make a $25 donation to the St. Peters Figure Skating Association. Coaches will not be allowed by the ice with their skaters if they do not fulfill their judging requirements, or make the required donation. If coaches choose to “buy” their credential, they still must be professional members of the ISI. There may be a coaches and judges meeting preceding the competition at a date and time to be announced in the schedule.

Event Codes

Event Code Event Name

Results

SHOW-ME STATE GAMES ISI WINTER BLAST
ST PETERS REC-PLEX
PLACEMENT BASED ON TOTAL POINTS

EVENT 1 - SOLO COMP. FS7
First Isabel Forster City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 2 - SOLO COMP. FS6
First Morgan Hanson City Of St Peters Rec-Plex
Second Peyton Webb City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 3 - SOLO COMP. FS5
First Jessi Johnson Washington Park Ice Arena
Second Maria Stanton Granite City Park District

EVENT 4 - SOLO COMP. FS4
First Carolyn Goodwin Line Creek FSC

EVENT 5 - SOLO COMP. FS4
First Kassandra Ehll Kirkwood Ice Arena
Second Kaytie Schilling City Of St Peters Rec-Plex
Third Emily Zhang City Of St Peters Rec-Plex
Third Emilee Burney City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 6 - SOLO COMP. FS4
First Zoe Cheng Washington Park Ice Arena
First Natalie Muser City Of St Peters Rec-Plex
Third Hailey Zhang City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Kristin Henry Kirkwood Ice Arena
Fifth Emma Bertel City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 7 - SOLO COMP. FS4
First Mackenzie Rupard City Of St Peters Rec-Plex
Second Samantha Carter Granite City Park District
Third Olivia Chipley City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Lillian Zhang St. Louis SC - ISI

EVENT 8 - SOLO COMP. FS3
First Katherine Hale City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 9 - SOLO COMP. FS3
First Edgar Borho City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 10 - SOLO COMP. FS3
First Samira Gallagher City Of St Peters Rec-Plex
Second Alexandria Getman City Of St Peters Rec-Plex
Third Elizabeth Young Webster Groves Ice Arena

EVENT 11 - SOLO COMP. FS2
First Devon Dietiker City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 12 - SOLO COMP. FS2
First Peyton Stutsman City Of St Peters Rec-Plex
Second Vanessa Craft City Of St Peters Rec-Plex
Third Avery Wichman St. Louis SC - ISI
Fourth Lauren DeMeyer City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 13 - SOLO COMP. FS2
First Carmen Cowles City Of St Peters Rec-Plex
Second Avery Dirksen City Of St Peters Rec-Plex
Third Addison Russek City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Sienna Settlemoir Kirkwood Ice Arena
Fifth Annabelle Cho St. Louis SC - ISI

EVENT 14 - SOLO COMP. FS1
First Elizabeth Lawless St. Louis SC - ISI
Second Alexis Roberts Webster Groves Ice Arena
Third Amelia Lecour City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Zayla Wagner City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 15 - SOLO COMP. FS1
First Charlotte Modglin City Of St Peters Rec-Plex
Second Paige Worts City Of St Peters Rec-Plex
Third Elizabeth Beach St. Louis SC - ISI
Fourth Chloe Allen Webster Groves Ice Arena

EVENT 16 - SOLO COMP. DELTA
First Lillian Joe St. Louis SC - ISI
Second Mazie Jacobs City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 17 - SOLO COMP. DELTA
First Ava Bertel City Of St Peters Rec-Plex
Second Blakely Allen Webster Groves Ice Arena

EVENT 18 - SOLO COMP. GAMMA
First Katherine Kaiser City Of St Peters Rec-Plex
Second Lucie Whitehead Granite City Park District

EVENT 19 - SOLO COMP. BETA
First Isabelle Wilson City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 20 - SOLO COMP. ALPHA
First Skylar Simpson City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 21 - SOLO COMP. ALPHA
First Presley Russek City Of St Peters Rec-Plex
Second Emily Reinagel City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 22 - JUMP & SPIN GOLD
First Isabel Forster & Morgan Hanson City Of St Peters Rec-Plex
Second Natalie Friis & Peyton Webb City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 23 - JUMP & SPIN SILVER
First Olivia Chipley & Evie Whitacre City Of St Peters Rec-Plex
Second Natalie Muser & Mackenzie Rupard City Of St Peters Rec-Plex
Third Emily Zhang & Hailey Zhang City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 24 - JUMP & SPIN BRONZE
First Carmen Cowles & Samira Gallagher City Of St Peters Rec-Plex
Second Alexandria Getman & Avery Dirksen City Of St Peters Rec-Plex
Third Ally Smith & Jolie Hilgedieck Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 25 - JUMP & SPIN BRONZE
First Zayla Wagner & Gia Kranisky City Of St Peters Rec-Plex
Second Paige Worts & Ava Bertel City Of St Peters Rec-Plex
Third Vanessa Craft & Addison Russek City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 26 - STROKING ALPHA-BETA
First Isabelle Wilson City Of St Peters Rec-Plex
Second Charlotte Cowger Line Creek FSC
Third Presley Russek City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Emily Reinagel City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 27 - STROKING ALPHA
First Skylar Simpson City Of St Peters Rec-Plex
Second Magdalyn Thomas Granite City Park District

EVENT 28 - STROKING GAMMA-DELTA
First Ava Bertel City Of St Peters Rec-Plex
Second Stella Cho St. Louis SC - ISI
Third Kenzie Brown Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 29 - STROKING GAMMA-DELTA
First Ava Bax City Of St Peters Rec-Plex
Second Mazie Jacobs City Of St Peters Rec-Plex
Third Katherine Kaiser City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 30 - FOOTWORK 6-GOLD
First Isabel Forster City Of St Peters Rec-Plex
Second Morgan Hanson City Of St Peters Rec-Plex
Third Elise Carter Line Creek FSC
Fourth Natalie Friis City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 31 - FOOTWORK 4-SILVER
First Natalie Muser City Of St Peters Rec-Plex
Second Shelby Duciaume Line Creek FSC
Third Avery Cowger Line Creek FSC

EVENT 32 - FOOTWORK 4-5
First Morgan Dearth City Of St Peters Rec-Plex
Second Hailey Zhang City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 33 - FOOTWORK 2-3
First Katherine Hale City Of St Peters Rec-Plex
Second Alexandria Getman City Of St Peters Rec-Plex
Third Vanessa Craft City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 34 - FOOTWORK 2-3
First Avery Dirksen City Of St Peters Rec-Plex
Second Samira Gallagher City Of St Peters Rec-Plex
Third Carmen Cowles City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 35 - FOOTWORK 1-2
First Gia Kranisky City Of St Peters Rec-Plex
Second Sydney Gutleber City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 36 - PRE ALPHA
First Ella Kaiser Wayne C Kennedy Rec Complex
Second Karli Brown Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 37 - ALPHA
First Magdalyn Thomas Granite City Park District

EVENT 38 - ALPHA
First Skylar Simpson City Of St Peters Rec-Plex
Second Laurel Bratcher City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 39 - ALPHA
First Presley Russek City Of St Peters Rec-Plex
Second Ava Paluczak Wayne C Kennedy Rec Complex
Third Emily Reinagel City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Elizabeth Barber City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 40 - BETA
First Isabelle Wilson City Of St Peters Rec-Plex
Second Charlotte Cowger Line Creek FSC
Third Claire Bess City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 41 - GAMMA
First Kenzie Brown Wayne C Kennedy Rec Complex
Second Lucie Whitehead Granite City Park District

EVENT 42 - GAMMA
First Katherine Kaiser City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 43 - DELTA
First Blakely Allen Webster Groves Ice Arena
Second Haley Paluczak Wayne C Kennedy Rec Complex
Third Ava Bertel City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Stella Cho St. Louis SC - ISI
Fifth Kate Larkin City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 44 - DELTA
First Ava Bax City Of St Peters Rec-Plex
Second Mazie Jacobs City Of St Peters Rec-Plex
Third Lillian Joe St. Louis SC - ISI

EVENT 45 - DELTA
First Kayla Randolph Wayne C Kennedy Rec Complex
Second Claire Brown City Of St Peters Rec-Plex
Third Violet Newton City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Alyssa Kaiser Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 47 - OPEN FS PLATINUM SHORT
First Amy Li City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 48 - FREESTYLE 6
First Peyton Webb City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 49 - FREESTYLE 5
First Amanda Langer Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 50A - FREESTYLE 4
First Carolyn Goodwin Line Creek FSC

EVENT 50B - OPEN FS SILVER
First Miranda Price Granite City Park District

EVENT 51 - FREESTYLE 4
First William Fleury Washington Park Ice Arena

EVENT 52 - FREESTYLE 4
First Hailey Zhang City Of St Peters Rec-Plex
Second Emilee Burney City Of St Peters Rec-Plex
Third Emma Bertel City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Dulcina Rahn City Of St Peters Rec-Plex
Fifth Jenna Roth Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 53 - FREESTYLE 4
First Natalie Muser City Of St Peters Rec-Plex
Second Mackenzie Rupard City Of St Peters Rec-Plex
Third Lillian Zhang St. Louis SC - ISI

EVENT 54 - FREESTYLE 3
First Kaya Koberstein Kirkwood Ice Arena
Second Serena Moore City Of St Peters Rec-Plex
Third Katherine Hale City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 55 - FREESTYLE 3
First Edgar Borho City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 56 - FREESTYLE 3
First Samira Gallagher City Of St Peters Rec-Plex
Second Natalie DeBrunce City Of St Peters Rec-Plex
Third Elizabeth Young Webster Groves Ice Arena

EVENT 57 - FREESTYLE 2
First Emily Kamer Wayne C Kennedy Rec Complex
Second Izzy Paluczak Wayne C Kennedy Rec Complex
Third Vanessa Craft City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 58 - FREESTYLE 2
First Peyton Stutsman City Of St Peters Rec-Plex
Second Grace Duffin St. Louis SC - ISI
Third Lauren DeMeyer City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Avery Wichman St. Louis SC - ISI
Fifth Francesca Bertani St. Louis SC - ISI

EVENT 59 - FREESTYLE 2
First Avery Dirksen City Of St Peters Rec-Plex
Second Carmen Cowles City Of St Peters Rec-Plex
Third Gia Kranisky City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Addison Russek City Of St Peters Rec-Plex
Fifth Annabelle Cho St. Louis SC - ISI

EVENT 60A - FREESTYLE 1
First Zayla Wagner City Of St Peters Rec-Plex
Second Alexis Roberts Webster Groves Ice Arena
Third Perla Albillo St. Louis SC - ISI
Fourth Amelia Lecour City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 60B - FREESTYLE 1
First Brianna Kaiser Wayne C Kennedy Rec Complex
Second Elizabeth Lawless St. Louis SC - ISI

EVENT 61 - FREESTYLE 1
First Paige Worts City Of St Peters Rec-Plex
Second Charlotte Modglin City Of St Peters Rec-Plex
Third Elizabeth Beach St. Louis SC - ISI
Fourth Emily Dietzenbach City Of St Peters Rec-Plex
Fifth Chloe Allen Webster Groves Ice Arena
Sixth Lucille Sommerich Webster Groves Ice Arena
Sixth Emma Jin St. Louis SC - ISI

EVENT 62 - OPEN FS BRONZE
First Pamela James City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 63 - OPEN FS BRONZE
First Devon Dietiker City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 64 - OPEN FS BRONZE
First Ali Snellen Washington Park Ice Arena
Second Holly Bowman City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 65 - OPEN FS BRONZE
First Kerrigan Clegg Line Creek FSC
Second Alexandria Getman City Of St Peters Rec-Plex
Third Sienna Settlemoir Kirkwood Ice Arena

EVENT 66 - OPEN FS SILVER
First Abigail Bruce Washington Park Ice Arena
Second Auburn Frahm Washington Park Ice Arena
Third Alexis Vetter Granite City Park District
Fourth Zoe Cheng Washington Park Ice Arena
Fifth Geneva Goodwin Line Creek FSC
Sixth Jaden Frahm Washington Park Ice Arena
Sixth Shelby Duciaume Line Creek FSC

EVENT 68 - OPEN FS SILVER
First Makenna Johnson Washington Park Ice Arena
Second Morgan Dearth City Of St Peters Rec-Plex
Third Katie Gruendler Wayne C Kennedy Rec Complex
Fourth Caroline Ordway Washington Park Ice Arena
Fifth Claire Malone St. Louis SC - ISI
Sixth Kathryn Fitch Washington Park Ice Arena
Sixth Emily Zhang City Of St Peters Rec-Plex
Sixth Kristin Henry Kirkwood Ice Arena
Sixth Kassandra Ehll Kirkwood Ice Arena

EVENT 69 - OPEN FS SILVER
First Maria Stanton Granite City Park District
Second Lucy Stoner Line Creek FSC
Third Mackenzie Rupard City Of St Peters Rec-Plex
Third Samantha Carter Granite City Park District
Fifth Alexa Renner Line Creek FSC
Sixth Avery Cowger Line Creek FSC
Sixth Jessi Johnson Washington Park Ice Arena
Sixth Charlotte Wegner Line Creek FSC

EVENT 70 - OPEN FS GOLD
First Ava Fleury Washington Park Ice Arena
Second Natalie Friis City Of St Peters Rec-Plex
Third Peyton Webb City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 71 - OPEN FS GOLD
First Isabel Forster City Of St Peters Rec-Plex
Second Lauren Smith Washington Park Ice Arena
Third Morgan Hanson City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 72 - OPEN FS PLATINUM
First Elise Carter Line Creek FSC

EVENT 73A - SYNC. FORM.
First Basic Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 73B - SYNC. FORM.
First Synchro St. Louis Emerald Blades City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 74 - SYNC. FORM.
First Saint Louis Synergy Tot Webster Groves Ice Arena

EVENT 75 - SYNC. SKATE COMP.
First Blade Brigade - Gold Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 76 - SYNC. ADVANCE FORM.
First Synchro St. Louis Onyx Ice City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 77 - SYNC. SKATE
First Capital Classics Team Radiance Washington Park Ice Arena
Second Saint Louis Synergy Webster Groves Ice Arena

EVENT 78 - SYNC. FORM.
First Jr Basic Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 79 - SYNC. SKATE COMP.
First Blade Brigade - Silver Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 80 - SYNC. ADVANCE FORM.
First KC Illusion Line Creek FSC
Second Saint Louis Synergy Webster Groves Ice Arena
Third Synchro St. Louis Jade Blades City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 81 - SYNC. SKATE
First Capital Classics Team Intensity Washington Park Ice Arena
Second Synchro St. Louis Ice Gems City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 82 - SYNC. SKATE
First Capital Classics Team Illumination Washington Park Ice Arena
Second Blade Brigade - Long Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 83 - DRAMA SPOT. FS7-GOLD
First Isabel Forster City Of St Peters Rec-Plex
Second Morgan Hanson City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 84 - LT. ENT. SPOT. FS6
First Peyton Webb City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 85 - DRAMA SPOT. FS5-SILVER
First Geneva Goodwin Line Creek FSC
Second Morgan Dearth City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 86 - ARTISTIC PLATINUM
First Elise Carter Line Creek FSC

EVENT 87 - ARTISTIC GOLD
First Lauren Smith Washington Park Ice Arena
Second Natalie Friis City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 88 - ARTISTIC FS4-5
First Alyssa Thomas City Of St Peters Rec-Plex
Second Amanda Langer Wayne C Kennedy Rec Complex
Third Katie Gruendler Wayne C Kennedy Rec Complex
Fourth Kaytie Schilling City Of St Peters Rec-Plex
Fifth Emily Milano Granite City Park District

EVENT 89 - ARTISTIC SILVER
First Jessi Johnson Washington Park Ice Arena
Second Shelby Duciaume Line Creek FSC

EVENT 90 - ARTISTIC FS3-BRONZE
First Ally Smith Wayne C Kennedy Rec Complex
Second Jolie Hilgedieck Wayne C Kennedy Rec Complex
Third Ellie Volansky Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 91 - ARTISTIC FS1
First Carolyn Bruce Granite City Park District

EVENT 92 - ARTISTIC FS2-BRONZE
First Avery Dirksen City Of St Peters Rec-Plex
Second Kaya Koberstein Kirkwood Ice Arena
Third Allyson Ruffino City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Izzy Paluczak Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 93 - RHYTHMIC RIBBON PLATINUM
First Elise Carter Line Creek FSC

EVENT 94 - RHYTHMIC RIBBON FS6-GOLD
First Isabel Forster City Of St Peters Rec-Plex
Second Morgan Hanson City Of St Peters Rec-Plex
Third Peyton Webb City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 95 - RHYTHMIC BALL FS5
First Maribeth Wagganer City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 96 - RHYTHMIC HOOP SILVER
First Charlotte Wegner Line Creek FSC

EVENT 97 - RHYTHMIC RIBBON FS4-SILVER
First Mackenzie Rupard City Of St Peters Rec-Plex
Second Shelby Duciaume Line Creek FSC
Third Avery Cowger Line Creek FSC

EVENT 98 - RHYTHMIC HOOP FS3
First Alexandria Getman City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 99 - RHYTHMIC BALL FS3
First Edgar Borho City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 100 - RHYTHMIC RIBBON FS4-SILVER
First Alyssa Thomas City Of St Peters Rec-Plex
Second Caroline Ordway Washington Park Ice Arena
Third Kaya Huffman Washington Park Ice Arena

EVENT 101 - RHYTHMIC RIBBON FS1-3
First Serena Moore City Of St Peters Rec-Plex
Second Cordelia Brown City Of St Peters Rec-Plex
Third Katherine Hale City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Natalie Martin City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 102A - RHYTHMIC RIBBON FS1-2
First Sydney Gutleber City Of St Peters Rec-Plex
Second Paige Worts City Of St Peters Rec-Plex
Third Gia Kranisky City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 102B - RHYTHMIC RIBBON FS3-BRONZE
First Natalie DeBrunce City Of St Peters Rec-Plex
Second Samira Gallagher City Of St Peters Rec-Plex
Second Carmen Cowles City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 103 - LT. ENT. SPOT. BRONZE
First Rosemary Wensley Webster Groves Ice Arena

EVENT 104 - LT. ENT. SPOT. BETA-DELTA
First Ava Bertel City Of St Peters Rec-Plex
Second Julia Wensley Webster Groves Ice Arena
Third Isabelle Wilson City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 105 - LT. ENT. SPOT. FS1-BRONZE
First Addison Russek City Of St Peters Rec-Plex
Second Zayla Wagner City Of St Peters Rec-Plex
Third Kerrigan Clegg Line Creek FSC

EVENT 106 - LT. ENT. SPOT. PRE ALPHA
First Maxwell Basler Webster Groves Ice Arena

EVENT 107 - DRAMA SPOT. DELTA
First Julia Wensley Webster Groves Ice Arena

EVENT 108 - LT. ENT. SPOT. FS2
First Devon Dietiker City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 109 - CHAR. SPOT. FS1-BRONZE
First Rosemary Wensley Webster Groves Ice Arena
Second Carolyn Bruce Granite City Park District

EVENT 110 - CHAR. SPOT. FS3
First Cordelia Brown City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 111 - CHAR. SPOT. BRONZE
First Kerrigan Clegg Line Creek FSC

EVENT 112 - DRAMA SPOT. FS2-3
First Samira Gallagher City Of St Peters Rec-Plex
Second Gia Kranisky City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 114 - THEME SPOT. FS1
First Charlotte Modglin City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 115 - CHAR. SPOT. FS6-GOLD
First Morgan Hanson City Of St Peters Rec-Plex
Second Peyton Webb City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 116 - CHAR. SPOT. FS4-SILVER
First Alexis Vetter Granite City Park District
Second Hailey Zhang City Of St Peters Rec-Plex
Third Leanna Mitts City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 117 - CHAR. SPOT. FS4-SILVER
First Maria Stanton Granite City Park District
Second William Fleury Washington Park Ice Arena
Third Olivia Chipley City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 118 - DRAMA SPOT. PLATINUM
First Elise Carter Line Creek FSC

EVENT 119 - THEME SPOT. GOLD
First Ava Fleury Washington Park Ice Arena

EVENT 120 - LT. ENT. SPOT. FS4-SILVER
First Lucy Stoner Line Creek FSC
Second Geneva Goodwin Line Creek FSC
Third Charlotte Wegner Line Creek FSC
Fourth Samantha Carter Granite City Park District
Fifth Abigail Bruce Washington Park Ice Arena

EVENT 121 - FAMILY SPOTLIGHT
First Wensley Family Webster Groves Ice Arena

EVENT 122 - COUPLES SPOT. LT. ENT. GOLD
First Mackenzie Rupard & Peyton Webb City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 123 - COUPLES SPOT. LT. ENT. LOW
First Elaina McRoberts & Kayla Randolph Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 124 - COUPLES SPOT. LT. ENT. BRONZE
First Emily Kamer & Brianna Kaiser Wayne C Kennedy Rec Complex

EVENT 125 - COUPLES SPOT. LT. ENT. SILVER
First Charlotte Modglin & Anna Wyman City Of St Peters Rec-Plex
Second Maria Stanton & Alexis Vetter Granite City Park District

EVENT 126 - COUPLES SPOT. THEME SILVER
First Auburn Frahm & Jaden Frahm Washington Park Ice Arena

EVENT 127 - COUPLES SPOT. THEME GOLD
First Ava Fleury & William Fleury Washington Park Ice Arena

EVENT 128 - THEATER PRODUCTION
First City Of St. Peters Dia De Muertos City Of St Peters Rec-Plex
Second St. Louis Theatre On Ice St. Louis SC - ISI

EVENT 129 - INTERP. FS1-BRONZE
First Carmen Cowles City Of St Peters Rec-Plex
Second Samira Gallagher City Of St Peters Rec-Plex
Third Amelia Lecour City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Addison Russek City Of St Peters Rec-Plex
Fifth Sydney Gutleber City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 130 - INTERP. FS6
First Peyton Webb City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 131 - INTERP. FS1-BRONZE
First Alexandria Getman City Of St Peters Rec-Plex
Second Avery Dirksen City Of St Peters Rec-Plex
Third Zayla Wagner City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Sienna Settlemoir Kirkwood Ice Arena
Fifth Elizabeth Beach St. Louis SC - ISI

EVENT 132 - INTERP. FS4-SILVER
First Mackenzie Rupard City Of St Peters Rec-Plex
Second Jessi Johnson Washington Park Ice Arena
Third Geneva Goodwin Line Creek FSC

EVENT 133 - INTERP. FS4-SILVER
First Zoe Cheng Washington Park Ice Arena
Second Emily Milano Granite City Park District
Third Alexis Vetter Granite City Park District

EVENT 134 - SURPRISE ALPHA
First Presley Russek City Of St Peters Rec-Plex
Second Emily Reinagel City Of St Peters Rec-Plex

EVENT 135 - SURPRISE DELTA
First Julia Wensley Webster Groves Ice Arena

EVENT 136 - SURPRISE FS1-3
First Samira Gallagher City Of St Peters Rec-Plex
Second Addison Russek City Of St Peters Rec-Plex
Third Charlotte Modglin City Of St Peters Rec-Plex
Fourth Avery Dirksen City Of St Peters Rec-Plex